Kočky v Řecku: Oblíbené na suvenýrech, zapomenuté v ulicích

Patříte mezi milovníky Řecka a koček? Pak jistě na fotkách z dovolených nechybí fotky místních kočičáků a kočičích dam  anebo Vás v nabídce suvenýrů dozajista zaujalo něco s kočičí tématikou. Kdo byť jedinkrát navštívil Řecko, nemohl si nevšinout, že kočky jsou v Řecku v podstatě úplně všude. Ať už cestujete po řeckých ostrůvcích nebo poznáváte velkoměsta jako Athény nebo Soluň, určitě na nějaké kočky narazíte. Stejně jako na skupinky fotek chtivých turistů, kteří se snaží uloupit nějaké fotky koček v ikonických řeckých destinacích.

Kočky mají v řecké kultuře dlouhou historii a místními jsou vnímány jako součást místní tradice. Koneckonců již ve starověkém Řecku byly kočky starými Helény – podobně jako starými Egypťany – velmi respektované a uctívané. Byli považovány za loajální a inteligentní zvířata, a proto byli již tehdy často zobrazovány v literatuře i umění. Tomu zůstalo dodnes. A tak najdete kočky nejen v ulicích, ale na řadě suvenýrů či někdy jako maskot některých ostrovů či ulic řeckých měst.

Když ovšem odhlédneme od tohoto líbivého „huňatého“ pozlátka, dolehne na nás mnohem syrovější realita tohoto fenoménu, A to, že většina z těchto koček v Řecku tvoří toulavé kočky bez chovatele, které se narodily a žijí na ulici bez patřičné veterinární péče. Ačkoli se Řekové tyto kočky snaží kastrovat, jedná se s ohledem na množství kočičí populace o boj s větrnými mlýny, jelikož řada těchto koček kastrovaná není a tak každým rokem v Řecku přibude mnoho dalších a dalších koťat, jejichž osudem je ulice.

Někteří místní se k těmto kočkám staví s porozuměním a snaží se jim pomoci. Jiní jsou vůči těmto kočkám lhostejní. Sami jsme Řecko několikrát navštívili a bohužel každou dovolenou zažíváme momenty, kdy se setkáváme s řadou zanedbaných a silně podvyživených koček, které nemají dostatek potravy, anebo koček se zcela zjevnými zdravotními problémy.  V Dobrokroku vždy říkáme: „Nejsme superhrdinové a nemůžeme pomoci všem zvířatům na světě. Ale zase nejsme úplně bezmocní." A jelikož dobrota nezná hranic, platí toto rčení i pro kočky na území Řecka. Na následujících řádcích si stručně shrneme, jak můžete – byť jako český turista – pomoci kočkám Řecku i vy.

Co můžeme udělat jako turisté

Je důležité přistupovat k této činnosti zodpovědně a dodržovat několik pravidel:

  • Krmit pouze stravu určenou pro kočky, ne lidským jídlem.
  • Nepřehánějte krmnou dávku, aby kočky neztratily svou schopnost samostatně lovit.
  • Podporujte adopce a kastrace, aby se omezilo nekontrolované množení.
  • Podpořte místní organizace a dobrovolníky, kteří pečují o volně žijící kočky.

Krmení: Můžete začít tím, že budete krmit venkovní kočky, které žijí v blízkosti místa vaší prázdninové destinace. Kočky nekrmte zbytky z hotelové restaurace, ale pořiďte jim kočičí krmivo v místních mini marketech. Máme zkušenost, že cenově dostupné konzervy nebo granule jsou k sehnání opravdu velice snadno i v místních malých krámcích s potravinami i na těch turisticky nejfrekventovanějších místech. U mokrého krmiva je výhoda, že volně žijící kočky přijímají i nezbytné tekutiny. Nicméně pamatujte na to, že pokud krmíte kočky, vždy respektujte prostředí a ruch provozoven.

Nikdy nekrmte kočky v restauracích, u hotelových bazénu nebo v blízkosti místních obchodů. Vybírejte místa klidná, kde se kočka nají bez stresu a zároveň nebude nikomu překážet, anebo alespoň kočku odveďte trochu stranou. Pokud na frekventovaném místě potkáte kočku, kterou chcete nakrmit, určitě za vámi (teda spíše určitě vědoma si, že ji chcete s pytlíkem granulí nakrmit) několik metrů popojde. Myslete též na to, že taková kočka též přiláká spoustu turistů, kteří si ji budou chtít vyfotit nebo pohladit. V takovém případě není od věci nasypat kočce krmení za mříže plotu či pod nějaký hustý keř, kam bude mít člověk obtížnější přístup.

V místě, kde žije celá kolonie toulavých koček, je dobré krmivo rozdělit na větší počet menších porcí. Často se stává, že pokud se koček ke krmení seběhne víc, právo na krmení si prosadí nejagresivnější a nejdominantnější z koček a méně průbojné (mladé, staré či nemocné) kočky se vůbec nenají. Pokud máte omezené prostředky, zkuste si vybírat ke krmení kočky, které jsou vyhublé, mají hendikep, jsou březí nebo kojí.

Voda: Pokud je to možné, umístěte v okolí nádobu s čistou pitnou vodou. Venkovní kočky mohou mít problém s nalezením dostatečných zdrojů vody, zejména v horkých letních měsících, kdy jsou řecká města rozpálená slunce, často z nouze pijí i chlorovanou vodu z hotelových bazénů. Nezapomeňte, že vzhledem k vysokým teplotám panujícím v Řecku se voda rychle odpařuje, a proto je dobré volit větší nádoby. Též nádobu s vodou umístěte na vhodné místo, kde ji kočky najdou, ale nebude překážet personálu hotelu nebo restaurace. Nádobu je dobré fixem nadepsat "Water for cats" a umístit na ne zcela odlehlé místo, tak aby ji v ideálním případě doplnil někdo z dalších turistů po vás.

Podpora místních organizací: Zjistěte si, zda existují na ostrově organizace nebo dobrovolníci, kteří se starají o volně žijící kočky, a podpořte je. V Řecku naleznete mnoho útulku a dobrovolnických organizací, které poskytují toulavým kočkám patřičnou péči. Smutnou skutečností je, že řada těchto útulků a organizací udržují při životě dobrovolnické skupinky zapálených nadšenců, kdy pomoc veřejné správy a lokálních úřadů bývá minimální. Proto každý projev podpory bude vítán. To můžete udělat finančním příspěvkem nebo darováním krmiva. Někdy lze narazit na pokladničky, kde dobrovolníci vybírají prostředky na pomoc volně žijících zvířat přímo na ostrovech, takové pokladničky jsou často umístěny u krmných míst. Seznam vybraných místních organizacích přinášíme i pod článkem. Mezi již náročnější způsoby pomoci patří zajištění veterinárního ošetření, kastrace nebo adopce kočky, která si oblíbila vaši společnost. K tomu více možná někdy příště.

Proč má smysl krmit venkovní kočky

I když se často setkáte s názorem, že krmením volně žijících koček přispíváte k nárustu problému, je krmení takových koček nesmírně smysluplné, a to z následujících důvodů:

Zlepšení jejich života: Volně žijící kočky často nemají snadný život, zejména pokud nemají stálý zdroj potravy. Krmení jim umožňuje snadněji přežívat v prostředí, které pro ně může být nepřátelské, kvalitní strava zároveň může vést ke zlepšení jejich celkového zdravotního stavu.

Snížení střetu s ptáky a dalšími zvířaty: Když kočky nemají dostatek potravy, mohou se stát agresivnějšími a začnou lovit ptáky nebo další volně žijící zvířata. Krmení koček může tento problém zmírnit, což je výhodné zejména pro ochranu místních ekosystémů.

Péče o kočky s omezeným pohybem nebo zdravotním hendikepem: Některé volně žijící kočky mohou mít sníženou pohyblivost kvůli nemoci, úrazu nebo jinému postižení. Krmení jim pomůže zvýšit jejich šanci na přežití.

Podpora zodpovědného chování: Krmení volně žijících koček může přilákat pozornost a povzbudit další lidi, aby se zajímali o volně žijící kočky. To může vést k další podpoře místních dobrovolníků a organizací, které se snaží omezit nekontrolované množení kastrováním divokých koček, a které jim poskytují nezbytnou zdravotní péči.

Jak reagovat na případnou kritiku ze stran jiných turistů?

Jak bylo předesláno výše, Řekové jsou na množství koček v ulicích zvyklí. Na své dovolené v Řecku se mimo turisticky frekventované trasy mnohdy setkáte s tím, jak Řekové sami před svými doma dávají kočkám misky s jídlem či pitím, pelíšky na spaní či přímo boudičky, ve kterých kočka nalezne zákrytu před spalujícím sluncem. Na druhou stranu ne všichni mohou krmení koček vnímat pozitivně. Sami jsme se s tím setkali ve formě posměšku. Nejčastěji lidem na krmení volně žijících koček vadí, že – dle jejich názoru – se tímto přispěje k růstu populace a prohlubování problému. Pokud Vás někdo za krmení koček bude kritizovat nebo se Vám snad smát, doporučujeme zůstat klidní. Držte se svých zásad přístupu ke zvířatům, které považujete za správné. Pokud dojde k diskusi, vysvětlete svůj důvod pro krmení volně žijících koček. Můžete zmínit svou lásku k zvířatům, pocit odpovědnosti za jejich blaho a snahu jim pomoci. Informujte protistranu o tom, že krmením zlepšujete jejich šance na přežití, zejména pokud mají problémy s nalezením potravy a přispíváte k ochranně místního ekosystému. Zmiňte, že krmíte kočky zodpovědně a že si uvědomujete, že to vyžaduje nejen potravu, ale také další péči, jako je poskytnutí zdravotního ošetření a kastrace.

Nutno dodat, že v Řecku jsme byli několikrát a většinou okolí reaguje pozitivně, výjimečně jsme se setkali s nepřátelským pohledem.

Místní organizace na podporu volně žijících zvířat v Řecku:

Ostrov Kos - Z.O.E.K. The Friends of the Animals Kos - odkaz zde

Ostrov Rhodos - Kalithea Cats - odkaz zde, Strays of RAWS - odkaz zde

Ostrov Zakynthos - Zante Strays - odkaz zde

Athény - Animal Welfare Department City of Athens - odkaz zde

Soluň - Adespota Oneira - odkaz zde

Pokud jste na místě, které v našem seznamu není a hledáte akutní pomoc pro místní zvíře, doporučujeme v mapách vyhledávat "animal shelter", "help animal" apod.

Víte o jiných? Napište nám prosím na info@dobrokrok.cz a my ji zde zveřejníme.

Chci přispět pomocí QR platby

kocky v recku.png

Situace v Česku

Na příkladu Řecka můžeme vidět, kam vede zanedbání problému jako je kastrace volně žijících koček. Díky organizacím jako je Feliti máme naději, že se v Česku budeme potkávat s opuštěnými kočkami na ulicích čím dál tím méně. Organizaci Feliti můžete podpořit i nákupem naší Dobromisky.

Můžete také podpořit naší činnost darem na náš transparentní účet 258616355/0600. Provoz webu a serveru nás stojí 400 Kč měsíčně i dar ve výši 25 Kč nám moc pomůže, za všechny dary předem děkujeme ❤️